הכל אודות הוצאת רישיון למשאית

בכבישי ישראל נוסעות כיום למעלה משמונים אלף משאיות במשקל מעל שלושה טונות וחצי, המהוות כשלושה אחוזים מכלי הרכב בארץ . מרבית המבקשים להוציא רישיון למשאית, בדומה למוציאים רישיון למלגזה, לטרקטור או לאוטובוס נזקקים לרישיון זה בעיקר למטרות עבודה.

 בשנת 2007 שינה משרד התחבורה את דירוג הרישיונות בארץ, בהתאמה לנהוג באירופה, ובעקבות שינויים אלו קיימים כיום שני סוגי רישיון המאפשרים נהיגה במשאית:

  • רישיון למשאית C מאפשר נהיגה בכל סוגי המשאיות ובכל משקל כולל סמיטריילרים
  • רישיון למשאית C1 מאפשר לנהוג במשאיות עד משקל 12 אלף טונות. בנוסף לכך, תקף גם לרכב פרטי ולגרר
  • עבור הנוהגים והמתעניינים בהוצאת רישיון, חשוב לזכור שמשאיות הן כלי תחבורה מאסיבי, מסורבל ומסוכן הדורש ידע רב ומיומנות מבחינת תחזוקתה תקינה, נהיגה והתנהלות בטיחותית

דרישות הוצאת רישיון למשאית

על המבקש לקבלת רישיון למשאית לעבור  את הבדיקות הרפואיות הבאות

  • בדיקת כשירות אצל רופא המשפחה
  • בדיקת ראייה שתוצאותיה מחייבות ראייה מינימאלית של 6/12
  • בדיקת שדה ראייה של לפחות מאה ארבעים מעלות.

בנוסף, יש לשלם אגרות עבור התיאוריה והטסט ולמלא טופס 18 לבקשת לימודי נהיגה

מבחני התיאוריה של רישיון למשאית

כוללים את השאלות הרגילות המופיעות במבחני תיאוריה לרכב פרטי, וכן שאלות ייחודיות לנהיגה במשאית כדוגמת חוקי נהיגה ייחודיים לכלי רכב זה, רוחב, גובה ומשקל המשאיות המותר בחוק, שעות עבודה מותרות והובלת מטענים באופן בטיחותי וחוקי. מומלץ לגשת לבית ספר או למכללה וללמוד לקראת התיאוריה באופן מוסדר ומובנה על מנת להבטיח את הצלחתכם בבחינה, וגם כדי להפוך לנהגים אחראיים. המבחן המעשי לנהיגה על משאית בודק את יכולות השליטה והניווט של הנבחן בכבישים סואנים ובאזורים עירוניים, וכן היכרות עם החוקים וההגבלות המיוחדות לנהיגה בכלי רכב זה.

שיעורי נהיגה הנדרשים להוצאת רישיון למשאית

המינימום הנדרש לשם הוצאת רישיון למשאית הוא שלושים ושניים שיעורי נהיגה, באורך ממוצע של ארבעים וחמש דקות לשיעור, אך בעלי רישיון נהיגה קיים לרכב פרטי יידרשו במינימום של עשרים שיעורי נהיגה.

מותר ללמוד נהיגה על משאית החל מגיל שבע עשרה, כאשר בגיל שבע עשרה וחצי אפשר לגשת לטסט ובגיל שמונה עשרה ניתן לקבל את הרישיון. כדאי לדעת ששיעור נהיגה על משאית עולה כיום בין מאה ושלושים למאתיים שקלים, ולכל בית ספר תעריפים משלו, לכן מומלץ לערוך השוואה בין קורסי לימוד נהיגה שונים ולבחור בבית ספר מוכר, מומלץ ומוסמך מטעם ממשרד הרישוי. חיילים משוחררים יכולים לממן לימודי רישיון למשאית בעזרת מענק השחרור מהצבא.