7 שאלות שיש לשאול לפני קניית משאית חשמלית

משאיות חשמליות
/
צוות UTI||זמן קריאה 3 דק׳ בממוצע
/

בשנים האחרונות אנו רואים יותר ויותר רכבים היברידיים וחשמליים בכבשי ישראל, בקרוב מאוד תגיע המשאית החשמלית ואם יש לכם מחשבות לעבור לנסיעה בהנעה חשמלית וירוקה יותר אלה הם השאלות שהנכם צריכים להתייחס אליהן.

מהן משימות ההובלה שלי?

משאיות חשמליות אידיאליות לפעולה באזורי מגורים ובסביבות עירוניות בזכות רמות הרעש והפליטה הנמוכות שלהן,  ולכן יכולות להתאים למשימות כמו איסוף פסולת עירונית, חומרים מתכלים ועבודות בניה קלה.

היכן מרוכזת מרבית העבודה שלי?

ערים רבות מתכננות להפוך עצמן לאזורים בהם יש אפס פליטה ורק כלי רכב חשמליים יכולים להתנייד בתוכן. בארץ עיריית חיפה אסרה על כניסת רכבי דיזל כבר מ-2019 נתון שלימים הוכיח כי יש תמורה ודוח משרד איכות הסביבה הראה כי יש כ 17 אחוז פחות בפליטה של תחמוצות חנקן. בנוסף נסיעה ברכב חשמלי היא גם שקטה יותר ולכן במרכזי ערים מאד מתאים להשתמש במשאיות חשמליות למשל לצורך איסוף פסולת או עבודות בניה קלות. אם מרבית עבודתך מרוכזת בעיר זה דבר שכדאי לקחת בחשבון.

מהם המשקלים שאני צריך להוביל?

ככל שהמשקל אותו מעמיסים רב יותר,  יש צורך ביותר סוללות פר טווח נסיעה מסוים. אבל הסוללות מוסיפות למשקל המשאית והמשקל משפיע על מרחק הנסיעה. הדבר צריך להילקח בחשבון  למשל בניהול פסולת ויישומי בנייה. בכדי לפצות על המשקל הנוסף האיחוד האירופי אישר לאפשר טון נוסף עבור כלי רכב בדלק חלופי .

מהם המרחקים היומיים שאני נוהג בדרך כלל?

טעינה מלאה של משאית חשמלית מספיקה  לנסיעה של  70 עד 300 ק"מ בהתאם למרחק ולתנאי הדרך. נסיעות למרחקים ארוכים יותר יחייבו טעינה נוספת בנקודות טעינה לאורך הדרך, הצריכות להיות מתוכננות מראש.

האם יש נקודות טעינה לאורך הדרך בה אני עובד?

בתחילה ככל הנראה רוב המשאיות ייטענו לאורך הלילה בציי הרכבים של החברות המחזיקות אותם. אבל עם הזמן וככל שיתרבו הרכבים החשמליים על הכבישים, יוגבר הצורך להטעין אותם גם במקומות נוספים לאורך הדרך וכך יתווספו עמדות טעינה במקומות כמו תחנות דלק, תחנות העמסה, מקומות לחניית משאיות או תחנות ייעודיות לטעינה.

האם חשוב לי לייצר תדמית ירוקה?

אין ספק שמשאית חשמלית היא ירוקה יותר ושקטה יותר, ובכך תורמת לשמירה על איכות הסביבה. התדמית שלך עשויה להשתנות לטובה כאשר תשתמש במשאיות חשמליות ואולי תיעזר לך להיבחר ע"י לקוחות או גופים ממשלתיים שמחזיקים באג'נדה ירוקה.

האם משאית חשמלית אכן משתלמת יותר?

ערים רבות מתכננות להפוך עצמן לאזורים בהם יש אפס פליטה ורק כלי רכב חשמליים יכולים להתנייד בתוכן. לכן ייפתחו הזדמנויות עסקיות בפני חברות המסוגלות לשנע סחורות למקומות שאינם אפשריים עם משאיות דלק. ייתכנו מאד גם מסים שיתמכו בצמצום פליטת פחמן. יחד עם החסכון הכלכלי שבשימוש בחשמל במקום בדלק נראה שמשאית חשמלית היא בהחלט אופציה משתלמת.