שמן מנוע – כל מה שצריך לדעת

בטיחותיד שניהמשאיות דיזל
/
צוות UTI||זמן קריאה 3 דק׳ בממוצע
/
תחזוקה של רכבים היא קריטית להארכת תוחלת החיים שלהם, וזה נכון לא רק לרכבים פרטיים, ובמיוחד לרכבי עבודה כמו משאיות. משאיות עולות על הכביש מדי יום, עם הרבה מאוד משקל על הגב, ונוסעות למרחקים רבים. הבלאי שלהם הוא מאוד משמעותי, ולכן צריך לשים דגש מיוחד על תחזוקה שלהם, בכל פרמטר אפשרי. תחזוקה נוגעת לכל אלמנט במשאית, החל מהגלגלים, דרך תא הנהג, הקבינה וכמובן הפן הטכני שכולל טיפול במנוע והחלפת שמנים. שמן מנוע הוא אחד הנוזלים החשובים ביותר בז'אנר התחזוקה של רכבים, ובמיוחד משאיות, ולכן, כדאי מאוד להכיר את הנושא ולדעת מה לעשות.

מהו שמן מנוע?

שמן מנוע הוא שמן תעשייתי המשמש לסיכה של מנועי בעירה הנמצאים ברכבים. התפקיד שלו הוא למנוע את החיכוך בין חלקי המנוע השונים, ובכך למנוע מהם להיפגם ולהיפגע. בנוסף, הוא גם מנקה את המנוע, מונע חלודה, והוא גם משפר את האיטום בין הבוכנה לבין הצילינדר ומאפשר למנוע להתקרר ולא להתחמם יתר על המידה. יש כיום מגוון רחב של סוגי שמני מנוע, כאשר לכל אחד יש את ההתאמה המושלמת שלו לפי סוג הרכב. המרכיב הבולט בשמני המנוע הוא תרכובות אורגניות מסוג פחמימנים, אך מעבר לכך, יש הרבה תוספים ואלמנטים שאפשר להוסיף לשמן על מנת לשפר אותו, לייעל אותו או להתאים אותו לרכבים מסוימים, כמו משאיות.

מה תפקיד שמן המנוע?

לשמן המנוע יש כאמור כמה תפקידים משמעותיים: הוא מפחית את השחיקה המכנית אשר פוגמת בביצועי המנוע, ומונעת ממנו לספוג נזק לאורך זמן. הוא מפחית את איבוד האנרגיה המומרת לחום בעת החיכוך בין חלקי המנוע ומפזר חום ומשנע אותו אל מערכת הקירור הכל כך חשובה, בעיקר במשאיות. כאמור, השמן מונע חלודה וקורוזיה, והוא גם מבודד את חלקי המתכת מהאוויר ומונע את ההתחמצנות שלהם, ובכך מאריך את חייהם. הוא משפר את הקומפרסיה ברכב, שכן חלקי המתכת שעליהם שכבת שמן אוטמים טוב יותר את החללים שביניהם. לבסוף, שמן טוב גם מנקה את המנוע, שכן החלקיקים נעים עם זרימת השמן ומסוננים בצורה יעילה יותר.

מה היא רמת צמיגות בשמנים?

אלמנט חשוב מאוד בתוך שמן המנוע הוא הצמיגות שלו. רמת הצמיגות משתנה בהתאם לטמפרטורה והם מתחמצנים בקצת מהיר יותר אם הטמפרטורה גבוהה יותר. לכן, חשוב מאוד להתאים את השמן ביחס לצמיגות שלו, בהתאם לסוג הרכב. למשל שמנים לתיבות הילוכים אוטומטיות וידניות, תיבות העברה, מצמדים דיפרנציאליים מוגבלי החלקה ועוד, צריכים להיות בעלי צמיגות גבוהה יותר. צמיגות מתאימה לסוג הרכב תאפשר סיכוך יעיל יותר, וככל שהשמן צמיגי יותר, נדרשת יותר אנרגיה לסחרר אותו. שמן איכותי הוא זה שמשמר את תכונת הציפוי למרות הדלילות היחסית שלו. כתוצאה מהמשתנים הרבים שיש בשמני הרכב, יצרני הרכב ממליצים לשמור על תדירות החלפה גבוהה, ועל התאמה של סוג השמן לרכב עצמו. החשיבות הזו עולה מדרגה כאשר מדובר במשאיות.

השמן האידיאלי למשאיות

את רוב המידע לגבי שמנים נכונים אפשר לקבל דרך ארגון SAE הוא הארגון הבינלאומי בנושא מנועים תעשייתיים. כך למשל, אפשר להבין כי בנושא משאיות, שמן 10W עד 40W הוא השמן המומלץ לרכב כבדים ועוצמתיים. הסיבה היא שהוא מטפל בצורה טובה יותר מנועים ישנים יותר ונלחם היטב בדליפות ובעירה פנימית. הוא מתאים במיוחד לרכבים בהם המנוע הוא חם במיוחד, ומסייע בצמיגותו לחלקי המנוע לנוע עם סיכוך אופטימלי. הוא מונע קורוזיה בצורה מעוררת השראה, ויש סיבה שמדובר בסוג שמן ישן יחסית, והוא עדיין בשימוש אצל רוב המשאיות בישראל.