ביטוח לאוטובוס ומידיבוס – המדריך המלא

אוטובוסיםביטוח
/
צוות UTI||זמן קריאה 3 דק׳ בממוצע
/
אלפי אוטובוסים ומידיבוסים נעים בכבישי הארץ מדי יום, רובם מבלים שעות ארוכות על הכביש, לכן הסיכון למעורבות בתאונות דרכים גבוה בהרבה בהשוואה לרכבים פרטיים. בנוסף, נהגי אוטובוסים ורכבי היסעים אחרים מסיעים נוסעים לעבודה, לטיולים, לאירועים וכיוצא בזה, הנהגים אחראים לבטיחות הנוסעים והם חשופים לסיכונים רבים ומגוונים, למשל פגיעות גוף כתוצאה מתאונת דרכים. לכן, חברות הסעה ונהגים מקצועיים חייבים לרכוש ביטוח מתאים מסוכנות ביטוח אמינה ומוכרת המתמחה בתחום מורכב זה. ראוי לציין כי ביטוח לרכבי הסעה שונה מביטוחי רכב רגילים, ישנם סיכונים אחרים המאפיינים את הסיכונים הקיימים בפעילותן של חברות הסעה ונסיעות באוטובוס, מידיבוס ורכבי הסעה נוספים. לפיכך, ביטוח חובה, צד ג' ומקיף יש לרכוש רק מסוכנות ביטוח מקצועית המתמחה בנושא ומציעה פתרונות מותאמים אישית, וכיסוי רחב המעניק שקט נפשי וכיסוי מיטבי לחברת ההסעות ולנהגים.

סוגי ביטוח לאוטובוס ומידיבוס

כדאי לדעת כי בדומה לפוליסת הביטוח לרכב פרטי, גם ביטוח אוטובוס ומידיבוס מורכב משלושה סוגי פוליסות. ביטוח חובה יש לרכוש לכל רכב הסעות הנע על כבישי הארץ, על פי החוק המחייב. ישנם גם שני ביטוחי רשות שמומלץ לרכוש, ביטוח צד ג' המקנה כיסוי לנזקים הנגרמים לרכוש אדם אחר כתוצאה מתאונה בה מעורב רכב ההסעות המבוטח, וביטוח מקיף הכולל כיסוי לשלל סיכונים אפשריים כגון גניבת האוטובוס, נזקי פריצה, נזקי מזג אוויר, התלקחות, התפוצצות וכדומה.

ביטוח חובה לאוטובוס או מידיבוס

כאמור, בדומה לחובה המוטלת על בעלי רכבים פרטיים לרכוש ביטוח חובה על פי החוק, יש לדאוג לביטוח חובה גם לאוטובוס, מידיבוס ורכבי הסעות אחרים. עם זאת, ישנם הבדלים משמעותיים בין פוליסת ביטוח חובה לרכב פרטי לכיסוי הביטוחי לרכב הסעות. ביטוח חובה לאוטובוס או מידיבוס כולל כיסויים לנזקי גוף ונפש של נפגעי תאונות דרכים בהן הרכב המבוטח היה מעורב, הכיסוי ניתן לנוסעים ברכב, לנהג הרכב המבוטח ולהולכי רגל. בנוסף, הפוליסה מותאמת למאפיינים הייחודיים של רכבי הסעות והסיכונים הקיימים, לכן ביטוח חובה לרכבי הסעה כולל בין השאר גם כיסוי לנוסעים הנפגעים כתוצאה מעצירת האוטובוס, ממעורבות בתאונה, מפגיעה בעת העלייה או הירידה מרכב ההסעות, מפגיעה מדלתות רכב ההסעה, מדריסת הנוסע לאחר הורדתו מרכב ההסעה שלא בתחנה המיועדת לעצירה או בגלל הורדת הנוסע במרחק גדול מהמדרכה. חשוב להדגיש כי לא ניתן לנהוג ולהסיע נוסעים ברכב הסעות ללא ביטוח חובה. לכן, לאחר רכישת אוטובוסים למכירה מיבואן או מסוכנות רכב חובה לרכוש את הביטוח, ורק אז ניתן לנהוג בו. כלל זה תקף גם למי שרוכש מידיבוס למכירה מיבואן או מסוכנות רכב המתמחה ברכבי הסעה.

ביטוח מקיף לאוטובוס או מידיבוס

ביטוח מקיף לרכבי הסעה מעניק כיסוי רחב למגוון סיכונים אפשריים, לרבות כיסוי לנזקי רכוש הנגרמים לאוטובוס או לרכב ההסעה המבוטח, מפני סיכונים כמו התלקחות, אש, התפוצצות, שיטפון, הצפה, פגיעת ברק וכדומה. כמו כן, בדומה לביטוח רכב פרטי, הפוליסה מעניקה כיסוי גם בגין אירועים כמו התהפכות, תאונה, גניבת הרכב ועוד. עם זאת, הסיכונים למעורבות בתאונה גדולים יותר כתוצאה משימוש רב ברכב ההסעה, חשוב לזכור כי אוטובוסים נעים שעות ארוכות על הכבישים מדי יום, וישנם סיכונים גם לנוסעים ולנהג שאינם קיימים ברכב פרטי. ביטוח מקיף למידיבוס ולכל רכב הסעה אחר כדאי לרכוש בהתאם לאופן השימוש ברכב, לסיכונים קיימים ולמאפייני רכב ההסעה. לרכב הסעות חדש מומלץ לרכוש ביטוח מקיף, אם הרכב ישן ניתן במקרים מסוימים להסתפק בביטוח צד ג' עם תוספות שונות. כדאי לדעת כי חברות הסעה גדולות לעתים מוותרות על ביטוח מקיף והן לוקחות על עצמן את סיכוני הרכוש ועלות הנזק העלול להיגרם לרכב ההסעה, אלא אם רכשו מידיבוס (או אוטובוס) חדש ויוקרתי, לכן יש הצדקה לרכישת ביטוח מקיף.

ביטוח צד ג' לאוטובוס

ביטוח צד ג' לרכבי הסעה מכסה נזקי רכוש הנגרמים לרכוש צד שלישי כתוצאה מנהיגה ברכב ההסעות המבוטח. הביטוח לרכב פרטי דומה לביטוח לרכבי הסעה, אך מאחר והסיכונים רבים יותר, הפוליסה יקרה בהשוואה לעלות ביטוח צד ג' לרכב פרטי. כמו כן ישנם כיסויים ייעודיים המותאמים לסוג השימוש ברכבי הסעה. יש גם הרחבות שניתן לרכוש כמו ביטוח שמשות, שירותי דרך וגרירה, הוצאות משפטיות וכדומה. כמו כן, ניתן לרכוש ביטוח צד ג' מורחב עם גבול אחריות מוגדל.

פרמטרים המשפיעים על מחיר הביטוח לרכבי הסעה

עלות הביטוח לאוטובוס, מידיבוס ורכב הסעה אחר, נקבעת על פי פרמטרים שונים כגון סוג הרכב ושוויו, רמת האבזור והמיגון, טווח הנסיעה הממוצע, שעות הפעילות, מספר נהגים וגילם, כמות הנוסעים, סיכונים אפשריים, גיל הרכב וכדומה. חשוב לרכוש ביטוח לרכבי הסעה רק מסוכנות ביטוח מקצועית ואמינה המתמחה בתחום, יש קשת רחבה של סיכונים שחשוב לשים לב אליהם, אחרת מסתכנים בפוליסה שאינה מתאימה למאפייני הרכב וסוג הפעילות והשימוש בו. ללא פוליסה מותאמת אישית לצורכי הלקוח, נוטלים סיכון רב ועשויים לגלות ברגע האמת כי הביטוח אינו מכסה את המקרה, ומסתכנים בהוצאה כספית כבדה, בפגיעה במוניטין ובעבודה ובסיכונים רבים שניתן להימנע מהם אם רוכשים את הביטוח לאחר ייעוץ.