הכל אודות הוצאת רישיון למשאית

בטיחותיד שניהמשאיות דיזל
/
צוות UTI||זמן קריאה 6 דק׳ בממוצע
/

להוציא רישיון למשאית, היום זה קל ופשוט - קנה משאית, הרישיון עלינו!

כעת הוצאת רישיון נהיגה c1 למשאית אוטומטית פשוטה בהחלט וזו יכולה להיות דרך מצוינת להיכנס לתחום נהיגת המשאיות עם יתרונות מסוימים כמו נוחות הפעלה.

בכבישי ישראל נוסעות כיום למעלה משמונים אלף משאיות במשקל מעל שלושה טונות וחצי, המהוות כשלושה אחוזים מכלי הרכב בארץ. ישנם הבדלים בין הוצאת רישיון לרכב פרטי לבין רישיון למשאית בשל הבדלים במיומנות הנהיגה הנדרשת ויכולות התמרון בכביש.רישיון נהיגה למשאית מכונה גם רישיון ג' או רישיון מסוג c + c1 המקנים לנהוג במשקל משאית שונים.מרבית המבקשים להוציא רישיון למשאית, בדומה למוציאים רישיון למלגזה, לטרקטור או לאוטובוס נזקקים לרישיון זה בעיקר למטרות עבודה.בשנת 2007 שינה משרד התחבורה את דירוג הרישיונות בארץ, בהתאמה לנהוג באירופה, ובעקבות שינויים אלו קיימים כיום שני סוגי רישיון המאפשרים נהיגה במשאית:

  • רישיון למשאית C מאפשר נהיגה בכל סוגי המשאיות ובכל משקל כולל סמיטריילרים
  • רישיון למשאית C1 מאפשר לנהוג במשאיות עד משקל 12 אלף טונות. בנוסף לכך, תקף גם לרכב פרטי ולגררעבור הנוהגים והמתעניינים בהוצאת רישיון, חשוב לזכור שמשאיות הן כלי תחבורה מאסיבי, מסורבל ומסוכן הדורש ידע רב ומיומנות מבחינת תחזוקתה תקינה, נהיגה והתנהלות בטיחותית.

דרישות הוצאת רישיון למשאית

אילו בדיקות רפואיות צריך לעבור לקבלת רישיון ג' למשאית?

-בדיקת כשירות אצל רופא המשפחה-בדיקת ראייה שתוצאותיה מחייבות ראייה מינימאלית של 6/12-בדיקת שדה ראייה של לפחות מאה ארבעים מעלות. ניתן לעשות זאת דרך מילוי בקשה דיגיטלית באתר האינטרנט 

בנוסף, יש לשלם אגרות עבור התיאוריה והטסט ולמלא טופס 18 לבקשת לימודי נהיגה.ניתן לבצע גם באופן דיגיטלי בקישור

מה כוללים מבחני התיאוריה לרישיון למשאית?

מבחני התאוריה של רישיון למשאית כוללים את השאלות הרגילות המופיעות במבחני תיאוריה לרכב פרטי, וכן שאלות ייחודיות לנהיגה במשאית כדוגמת חוקי נהיגה ייחודיים לכלי רכב זה, רוחב, גובה ומשקל משאיות המותר בחוק, שעות עבודה מותרות והובלת מטענים באופן בטיחותי וחוקי. מומלץ לגשת לבית ספר או למכללה וללמוד לקראת התיאוריה באופן מוסדר ומובנה על מנת להבטיח את הצלחתכם בבחינה, וגם כדי להפוך לנהגים אחראיים. המבחן המעשי לנהיגה על משאית בודק את יכולות השליטה והניווט של הנבחן בכבישים סואנים ובאזורים עירוניים, וכן היכרות עם החוקים וההגבלות המיוחדות לנהיגה בכלי רכב זה.ניתן לבצע קורס ONLINE לביצוע תאוריה 

רישיון למשאית 12 טון ומעלה

כאמור רישיון נהיגה c מיועד למי שזקוק לרישיון נהיגה במשאית שמשקלה מ 12 טון ומעלה. תכני לימוד התיאוריה זהים. על מנת להוציא רישיון c יהיה עליכם להיות בני 18. לתיאורה וטסט תוכלו לגשת החל מגיל 19. אך נדרש ניסיון קודם של לפחות של שנה על רכב משא קל (c1).בנוסף יהיה עליכם לקבל אישור מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים בנוסף לרופא המשפחה. 

כמה שיעורי נהיגה הנדרשים להוצאת רישיון למשאית?

המינימום הנדרש לשם הוצאת רישיון למשאית הוא שלושים ושניים שיעורי נהיגה, באורך ממוצע של ארבעים וחמש דקות לשיעור, אך בעלי רישיון נהיגה קיים לרכב פרטי יידרשו במינימום של עשרים שיעורי נהיגה. מותר ללמוד נהיגה על משאית החל מגיל שבע עשרה, כאשר בגיל שבע עשרה וחצי אפשר לגשת לטסט ובגיל שמונה עשרה ניתן לקבל את הרישיון. כדאי לדעת ששיעור נהיגה על משאית עולה כיום בין מאה ושלושים למאתיים שקלים, ולכל בית ספר תעריפים משלו, לכן מומלץ לעשות השוואה בין קורסי הנהיגה השונים ולבחור בבית ספר מוכר, מומלץ ומוסמך מטעם ממשרד הרישוי. חיילים משוחררים יכולים לממן לימודי רישיון משאית בעזרת מענק השחרור מהצבא. לנוחיותם טבלה המרכזת את הדרישות וההבדלים בין רישיון c ל c1.

 

עליך לעמוד בתנאי סף ספציפיים. ראשית, עליך להיות בן 17 לפחות. שנית, עליך לעבור בדיקות רפואיות ופסיכולוגיות. שלישית, עליך לעבור קורס נהיגה במשאית אוטומט, הכולל לפחות 32 שיעורים מעשיים. אם יש לך רישיון נהיגה רגיל, עליך לעבור רק 20 שיעורים מעשיים.

רישיון נהיגה Cרישיון נהיגה C1
גיל מינימום למבחן עיוני - תיאוריה1917.5
גיל מינימום למבחן מעשי - טסט1917.5
גיל מינימום לתחילת לימודים1817
גיל מינימום לקבלת רישיון1918
מינימום מס' שיעוריםמינימום 20 שיעורים32 / לבעלי רישיון B מינימום 20 שיעורים
תנאים לקבלת הרישיוןלכל הפחות ותק שנה בסוג רישיון C1אישור מרב"דביצוע קורס להוצאות רישיון על משא כבדמילוי טופס אונליין להוצאת רישיון נהיגה

מילוי טופס אונליין להוצאת רישיון נהיגה

תמונה

בדיקת ראייה

אישור מרב"ד

ביצוע קורס להוצאות רישיון על משא כבד

חדות ראיה6/12 בשתי העיניים ושדה ראיה יהיה לפחות 140 לשתי העיניים.חובת משקפיים או עדשות מגע לזקוקים לכך.6/12 בשתי העיניים ושדה ראיה יהיה לפחות 140 לשתי העיניים.חובת משקפיים או עדשות מגע לזקוקים לכך.