טיפים לנהיגת לילה במשאית

בטיחות
/
צוות UTI||זמן קריאה 8 דק׳ בממוצע
משאית
אנחנו יודעים שכולנו כאן משקיעים שעות ארוכות בנהיגה, בעיקר בשעות הלילה נהיגה, אנחנו יודעים גם שנהיגה בשעות הלילה מאתגרת יותר וחושפת אותנו הנהגים לסכנות רבות בהשוואה לנהיגה בשעות היום. הראות הלקויה, עייפות הנהג וגורמים נוספים תורמים לעלייה משמעותית בסיכון לתאונות דרכים. נהיגה בשעות החשיכה מחייבת שמירה על ערנות ונקיטה באמצעי זהירות. חשוב להכיר את הגורמים לעליה בסיכון בנהיגת לילה וכן את הדרכים לשמור על עירנות ולנקוט באמצעי זהירות.

מהם הגורמים העיקריים לעליה בסיכון בנהיגת לילה?

 1. עייפות היא גורם מרכזי בתאונות דרכים המתרחשות בלילה, במיוחד עבור נהגים שאינם מורגלים בנסיעה בשעות מאוחרות. ככל שהדרך יותר מונוטונית וחשוכה כך תחושת העייפות של הנהג מתעצמת וסיכוייו להירדם גדלים. באופן אירוני, תאונות דרכים הנגרמות כתוצאה מעייפות מתרחשות דווקא סמוך לבית, כאשר מתרחשת ירידת מתח והנהג מרגיש כי החלק הקשה של הנסיעה מאחוריו. רמת הריכוז יורדת והעייפות עלולה להוביל להירדמות פתאומית, דבר שמסכן את חיי הנהג והנוסעים.
 2. נהגים אחרים בכביש - התנהגותם של נהגים אחרים בכביש יכולה להוות גורם סיכון משמעותי בנהיגת לילה. חוסר תשומת לב, עייפות או נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים עלולים להוביל לטעויות מצד נהגים אחרים. זמן תגובה איטי יותר בלילה עלול להקשות על הימנעות מתאונות כתוצאה מטעויות של נהגים אחרים.
 3. נסיעה בדרכים לא מוכרות - נהיגה בדרך לא מוכרת בלילה, במיוחד לאחר אירוע מרוחק, טומנת בחובה סכנות רבות. שדה הראיה המוגבל בחושך מקשה על ניווט בדרך לא מוכרת ועל זיהוי סכנות בזמן. היעדר תאורה בכבישים רבים הופך את הנסיעה בלילה בדרך לא מוכרת למסוכנת עוד יותר.
נהיגת לילה במשאית

טיפים לנהיגת לילה בטוחה במשאית

לפני הנסיעה:
 1. ודאו שהמשאית תקינה - בדקו את תאורת הרכב, מערכת הבלמים, הצמיגים, מפלס השמן, מים ועוד.
 2. בדקו את תחזית מזג האוויר - וודאו מהם תנאי מזג האוויר הצפויים לאורך מסלול הנסיעה שלכם. התאימו את הנסיעה לתנאים: אם מזג האוויר קשה, שקלו לדחות את הנסיעה או לבחור במסלול חלופי.
 3. הימנעו מנהיגה אם אתם עייפים - נהיגה בעייפות היא אחת הסיבות הנפוצות ביותר לתאונות דרכים קשות. כאשר אתם עייפים, זמן התגובה שלכם יורד, קשה לכם להתרכז ואתם נוטים יותר לעשות טעויות. כתוצאה מכך, אתם מסכנים את עצמכם ואת הנוסעים איתכם.
 4. תכננו את המסלול מראש - ודאו שאתם מכירים את הדרך ושהיא מוארת היטב.
 5. הודיעו למישהו להיכן אתם נוסעים ומתי אתם צפויים לחזור.
במהלך הנסיעה:
 1. שמרו על ערנות - נהיגה דורשת ערנות מוגברת ותשומת לב רבה. מצבי נוחות יתר, כמו טמפרטורה נעימה ומוזיקה מרגיעה, עלולים להוביל דווקא לירידה בערנות ולעייפות. בנהיגה בלילה, כאשר העייפות היא גורם סיכון משמעותי, ודאו שהטמפרטורה ברכב אינה חמה מדי. חימום יתר גורם לתחושת עייפות ויכול להקשות על שמירה על ערנות. פתחו חלון מעט כדי לאוורר את הרכב ולאפשר כניסת אוויר צח.שנו את תנוחת הישיבה לעיתים קרובות, עשו תרגילי מתיחה קלים ועצרו להפסקות קצרות כדי להימנע מעייפות שרירים.
 2. האזינו למוזיקה קצבית - לפעמים השקט מרדים, ומוזיקה יכולה לסייע לשמור על עירנות. הכינו לכם אוסף אהוב של שירים לנסיעה שיכולים להרים את מצב הרוח ותחושת הקצב. השתמשו באורות דרך באופן נכון - אורות דרך הם כלי חשוב ביותר לנהיגה בטוחה, הן ביום והן בלילה. שימוש נכון בהם תורם לשיפור הראות, מונע סנוור ומסייע במניעת תאונות דרכים. הדליקו אורות דרך גבוהים מחוץ ליישובים ובאזורים חשוכים.
 3. הימנעו מסנוור- סנוור בנהיגה הוא תופעה שעלולה להוביל להפחתת משמעותית בראות ואף לתאונות דרכים. כאשר אתם מתקרבים לרכב ממול או מאחור, עמעמו את אורות הדרך שלכם. אם רכב ממול מסנוור אתכם, הימנעו מלהסתכל ישירות על אורותיו. והאטו את מהירות הנסיעה כדי להגדיל את זמן התגובה שלכם. במידת הצורך עצרו בצד הדרך אם רכב ממול מסנוור אתכם.
 4. שמרו על מרחק ביטחון גדול מהרכב שלפניכם. שמירה על מרחק ביטחון היא אחת הדרכים החשובות ביותר למנוע תאונות דרכים והדבר נכון בלילה באופן מיוחד. מרחק ביטחון נותן לכם זמן תגובה מספיק במקרה שהרכב שלפניכם בולם פתאום. בתנאי מזג אוויר קשים, כגון גשם או ערפל, יש להגדיל את מרחק הביטחון. גם בנסיעה במהירות גבוהה ובכבישים צרים יש להגדיל את מרחק הביטחון.
 5. הימנעו מהסחות דעת - הניחו את הטלפון הנייד בצד והתרכזו בנהיגה.
 6. הקפידו על נסיעה במהירות מותרת ועל תנאי הדרך.
 7. השתמשו במראות באופן קבוע - שדה הראייה במשאית מוגבל, ולכן חשוב להשתמש במראות באופן קבוע כדי לוודא שאין רכבים אחרים באזורים המתים.
 8. הימנעו מעקיפות - עקיפות בלילה הן מסוכנות יותר, במיוחד במשאית. השתמשו במערכת ניווט - מערכת ניווט יכולה לעזור לכם להישאר במסלול ולהימנע מפניות לא צפויות.
 9. עצרו לנוח - אם אתם מרגישים עייפים, עצרו בצד הדרך במקום בטוח, לנוח עד שתתרעננו.
במקרה חירום:
 • הימנעו מבלימה פתאומית - עצרו בצורה הדרגתית ככל האפשר.
 • הפעילו את פנסי האזהרה.
 • התקשרו לשירותי החירום במידת הצורך.
לסיכום נהיגה היא אחריות גדולה! הקפדה על כללי התנועה ונהיגה זהירה תורמת לשמירה על חיי אדם. כדי לנהוג באופן נכון בלילה רצוי מראש להגיע מוכנים לנסיעה, להיות במצב של עירנות ולהכיר את תוואי הדרך ותנאי מזג האוויר. כאשר אתם כבר על הכביש נקטו באמצעים כדי לשמור על עירנות ועל זהירות.